Plotse periodes van acute droogte nemen over heel de wereld toe, blijkt uit onderzoek van NASA. De zogenaamde ‘flitsdroogtes’ treffen vooral Zuid-Amerika en Zuidelijk Afrika, en worden aangezwengeld door de klimaatopwarming.
Niet enkel in de kurkdroge bossen in Zuid-Europa of de Verenigde Staten nemen bosbranden snel toe. In de vochtige tropische wouden in West- en Centraal-Afrika zijn ze in achttien jaar tijd verdubbeld.
Oost-Afrika zal steeds vaker het toneel worden van weerextremen die gelijktijdig plaatsvinden. Tropische cyclonen zullen dus samenvallen met hittegolven of droogtes zullen in dezelfde periode plaatsvinden als overstromingen. "Die combinaties kunnen tegen het einde van de eeuw tot meer dan negen keer vaker voorkomen”, zeggen onderzoekers van de Vrije Universiteit Brussel (VUB).
Neushoorns staan zwaar onder druk van natuurvernietiging en van stropers die de dieren doden voor hun hoorns. De komende tien jaar worden in heel Afrika echter tweeduizend gekweekte witte neushoorns uitgezet. Volgens ecoloog en neushoornkenner Jason Gilchrist is dat initiatief cruciaal voor het behoud van de diersoort, maar hij ziet ook enkele uitdagingen.
De Nederlandse ngo Milieudefensie gaat in cassatie in de klimaatzaak tegen oliebedrijf Shell.
Het bendegeweld in Haïti heeft vorig jaar 289 kinderen gedood of verwond, ruim twintig per maand en de helft meer dan het jaar ervoor. Hulporganisaties spreken van een “wrede aanval op de kindertijd”.
Wereldwijd zijn in 2024 amper 47 aanvallen door haaien geregistreerd. Ook kwamen 'slechts' vier mensen vorig jaar om het leven bij een aanval. Dat is veel minder dan in normale jaren.
De Wit-Russische president Loekasjenko zit opnieuw stevig in het zadel na de presidentsverkiezingen van eind januari. Even leek het erop dat de trouwe bondgenoot van het Kremlin zijn ijzeren greep wat zou lossen om westerse sancties te omzeilen. Maar dat bleek ijdele hoop. “Ik geef geen moer om de mening van het Westen.”