Dit jaar zijn op verschillende plekken belangrijke successen geboekt op het vlak van kinderrechten, zegt Human Rights Watch. Een overzicht van tien hoogtepunten.
Steenkoolcentrales in de Balkan houden zich niet aan de wettelijke limieten voor luchtvervuiling en hebben zo op drie jaar tijd 12.000 overlijdens veroorzaakt, waarvan minstens de helft in de EU. “In 2020 was de uitstoot van schadelijk zwaveldioxide van 18 kolencentrales in de regio tweeënhalf keer zo hoog als alle 221 kolencentrales in de EU samen”, stelt een nieuw rapport.
Stroomproducent ContourGlobal ziet af van de bouw van een steenkoolcentrale van 500 megawatt in Kosovo. Het is al het derde steenkoolproject in de regio dat is geannuleerd in amper zes maanden tijd.
Anti-Europese gevoelens zitten in de lift in verschillende Balkanlanden, die een toetreding tot de Europese Unie jarenlang bovenaan hun politieke lijstje staan hadden. De aanhoudende economische malaise, falende strijd tegen de corruptie en een politieke impasse liggen aan de basis.
Wie vaak in aanraking komt met landbouwpesticiden, heeft een verhoogt risico om bepaalde vormen van kanker te ontwikkelen. Dat verband toont een nieuwe studie in Nature onomstotelijk aan.
De oorlog in Oekraïne heeft de georganiseerde misdaad in heel Europa en daarbuiten fundamenteel hervormd. Criminele netwerken die vroeger via of vanuit Oekraïne functioneerden, hebben zich snel aangepast aan het conflict en de sancties, toont een uitgebreid rapport.
Kinderrechtenorganisatie Defense for Children International - Palestine (DCI-P) kondigt aan dat ze haar werking zal staken. De jarenlange dreigementen en beschadigingsoperaties vanuit de Israëlische overheid zou het voor de organisatie onmogelijk maken om de activiteiten verder te zetten zonder de veiligheid van hun medewerkers in gevaar te brengen.
Het klimaatdebat verschuift beter van de vraag “wat is er mis?” naar “wat kunnen we doen?”. Voor kinderen blijkt dat een belangrijke shift die hen minder opzadelt met klimaatangst en hen juist stimuleert, hoop geeft en aanzet tot positieve actie. Een milieu-, onderwijs- en gedragsexpert leggen uit waarom.