Het International Rescue Committee (IRC) blikt vooruit op 2026 met een lijst van twintig landen waar de humanitaire situatie in het volgende jaar waarschijnlijk zal verergeren. Soedan, de bezette Palestijnse gebieden en Zuid-Soedan voeren de lijst aan.
Hulporganisaties zien veel te weinig vluchtelingen aankomen uit El Fasher, de hoofdstad van Noord-Darfoer in Soedan, die onlangs werd ingenomen door het rebellenleger, de Rapid Support Forces (RSF). Wie het wel haalt, vertelt over bloedbaden, ontvoeringen en seksueel geweld.
Een aanval met een drone op een moskee in Soedan heeft het leven gekost aan tientallen burgers die daar afgelopen vrijdag voor het gebed aanwezig waren. Volgens de laatste gegevens zouden er ook elf kinderen onder de slachtoffers zijn.
De verwoestende aardverschuiving in het West-Soedanese dorp Tarsin is een voorbode van nog veel meer onheil, waarschuwen experten. Ze pleiten voor ingrijpende maatregelen om nieuwe rampen te vermijden.
Milieu-organisaties waarschuwen de Europese leiders die vandaag samen zijn in Alden-Biesen om de noodlijdende industrie meer zuurstof te geven. Klimaat- en milieuregels worden daar steeds meer afgeschilderd als een last, zeggen ze, maar “je bouwt geen industriële toekomst op een sociaal-ecologisch kerkhof”.
De Belgische voedselbanken hebben vorig jaar meer dan zestienduizend ton voedsel gered van de vuilnisbak en dat kunnen herverdelen naar gezinnen in nood. De federatie blikt terug op goeie resultaten in 2025, maar uit ook bezorgdheid voor dit jaar jaar met minder overheidsmiddelen, maar méér mensen die hulp nodig zullen hebben.
In een veranderend klimaat spelen bossen een nog belangrijkere rol: de bodems onttrekken steeds meer methaan aan de atmosfeer naarmate het klimaat wijzigt, hebben Duitse onderzoekers vastgesteld.
Ozonvervuiling zet de sociale orde in mierenkolonies helemaal op zijn kop. Mieren herkennen elkaars geursignalen niet meer, met geweld binnen de kolonie tot gevolg.